Ми даємо суспільству енергію добробуту!
Menu

На екваторі енергетичної реформи

На Луганщині з’явилося нове енергопідприємство - ТОВ "ЕНЕРА СХІД"

"Хвилі" реформ українського законодавства накрили чи не всі сфери нашого життя. Звісно, що торкнулися вони й енергетики – як однієї зі стратегічних сфер і найприбутковіших статей економіки держави. Тож, що нам несе вітер змін на екваторі реформи ринку електроенергії?

Закон України "Про ринок електроенергії", підписаний Главою держави у червні 2017 року,  є кроком довиконання зобов'язань України по Третьому енергетичному пакету ЄС. Для його реалізації є два роки, один із яких уже минув.

Мета реформування – відтворити європейську модель енергоринку, головні принципи якої полягають у вільній конкуренції. Структура енергоринку включатиме не лише ринок "на добу вперед", а й ринок двосторонніх договорів, внутрішньодобовий і балансуючий ринки, головною ознакою яких стане вільне ціноутворення.

Також новий Закон повністю змінює правила "гри" на ринку – розподіляє компанії на ті, що генерують електроенергію ті, що її транспортують і ті, що продають безпосередньо споживачу.

Основна функція генеруючих компаній – виробництво електроенергії, компаній із розподілу – експлуатація електричних мереж, передача електричної енергії до кінцевого споживача та приєднання нових споживачів.

Функцією компаній-постачальників є безпосередня робота зі споживачами: укладання договорів, поставка електричної енергії та контроль розрахунків за неї.

Сьогодні практично єдиний постачальник у регіоні – це  ТОВ «Луганське енергетичне об’єднання» і, в більшості випадків, споживач може отримувати електроенергію виключно від цього підприємства. В новій моделі ринку електричної енергії споживачам (в тому числі населенню) надана можливість обирати, в кого купувати електроенергію.

Відповідно до вимог вказаного вище Закону, в березні 2018 року зареєстроване нове підприємство на енергетичній ниві України – ТОВ "ЕНЕРА СХІД". У найближчій перспективі ця компанія займатиметься постачанням електроенергії споживачам на території Луганської області відповідно до постанови НКРЕКП від 14.06.2018 № 429 "Про видачу ліцензій з постачання електричної енергії споживачу".

ТОВ "ЕНЕРА СХІД" пройшла всю необхідну процедуру для старту роботи – вона має установчі документи, зареєстрована в державному реєстрі, має печатку та відкриті рахунки в банку. Після проходження певної процедури, при наявності ліцензії, підприємство матиме право укладати договори зі споживачами про постачання електричної енергії нового зразка. Основною послугою компанії ТОВ "ЕНЕРА СХІД" є постачання електричної енергії.

І, таким чином, упродовж двох років з дня отримання ліцензії на право провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії споживачу, ТОВ "ЕНЕРА СХІД"  буде виконувати функції постачальника універсальних послуг на закріпленій території (контрольована територія Луганської області).

Універсальна послуга, згідно з Законом, – це постачання електричної енергії побутовим та малим непобутовим споживачам, що гарантує їхні права бути забезпеченими електричною енергією визначеної якості на умовах, визначених відповідно до Закону, при цьому:

- тариф на послуги постачальника універсальних послуг встановлюється Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг відповідно до затвердженої нею методики;

- надання універсальних послуг здійснюється з дотриманням умов щодо виконання спеціальних обов’язків для забезпечення загальносуспільних інтересів, передбачених статтею 62 Закону.

Також із затвердженням нових документів вводиться значна кількість нових термінів. Практично на ринку електроенергії існуватиме три типи постачальників. Постачальники за вільними цінами здійснюватимуть постачання електроенергії енергоємним споживачам, які мають можливість обирати собі постачальника (вже з 01.06.2018) та, при якісному прогнозуванні погодинного графіка споживання, продавати електричну енергію клієнтам за нижчими цінами. Постачальники універсальних послуг зобов’язані забезпечувати електричною енергією побутових споживачів і малих непобутових споживачів з номінально напругою в точці продажу не більше 1 кВ – це основна кількість споживачів Луганської області. Постачальники "останньої надії" забезпечують електропостачання споживачів у випадку ліквідації попереднього електропостачальника, споживачам, що не обрали електропостачальника.

На перехідному етапі реформування ринку всі вищевказані функції з постачання електроенергії виконуватиме ТОВ "ЕНЕРА СХІД", тому завданням її персоналу є виконання всіх вимог нормативних документів так, щоб споживач мінімально відчув зміни.

Законом передбачаються наступні визначення споживачів:

споживач – це фізична особа, у тому числі фізична особа-підприємець, або юридична особа, що купує електричну енергію для власного споживання;

малий непобутовий споживач– суб'єкт малого підприємництва, електроустановки якого приєднані до системи розподілу електричної енергії номінальною напругою не більше 1кВ, який купує електричну енергію для власного споживання;

побутовий споживач – фізична особа, яка використовує електричну енергію для забезпечення власних побутових потреб, що не включають професійну та/або господарську діяльність, на підставі відповідного договору з учасником ринку, у тому числі за договором постачання електричної енергії споживачу;

Як стати споживачем ТОВ "ЕНЕРА СХІД"?

Споживачі (крім побутових та малих непобутових споживачів), яким на день набрання чинності Законом здійснював постачання електричної енергії постачальник за регульованим тарифом  (ТОВ «Луганське енергетичне об’єднання»), мають обрати собі електропостачальника та укласти з ним договір постачання електричної енергії споживачуОператор системи розподілу, за згодою відповідного споживача, повинен надати електропостачальнику інформацію про споживача, необхідну для зміни електропостачальника.

При цьому, зміна електропостачальника споживачем здійснюється на безоплатній основі у порядку, визначеному Правилами роздрібного ринку електричної енергії, затвердженими постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 312 (далі – Правила роздрібного ринку електричної енергії).

Постачальник універсальних послуг ТОВ "ЕНЕРА СХІД" не може відмовити побутовому та малому непобутовому споживачу, які знаходяться на території здійснення його діяльності, в укладенні договору про постачання електричної енергії.

Передача ТОВ «Луганське енергетичне об’єднання»  постачальнику універсальних послуг ТОВ "ЕНЕРА СХІД" персональних даних побутових та малих непобутових споживачів під час здійснення заходів з відокремлення оператора системи розподілу не потребує отримання згоди та повідомлення таких споживачів про передачу персональних даних і вважається такою, що здійснена в загальносуспільних інтересах з метою забезпечення постачання електричної енергії споживачам.

До обрання споживачами (крім побутових та малих непобутових споживачів) електропостачальника постачання електричної енергії таким споживачам здійснюється постачальником за регульованим тарифом (ТОВ «Луганське енергетичне об’єднання») за роздрібними тарифами, що регулюються НКРЕКП відповідно до затвердженої методики.

У разі не обрання споживачем (крім побутового та малого непобутового споживача) нового електропостачальника з дня набрання чинності Закону, постачання електричної енергії такому споживачу впродовж не більше 90 днів буде здійснюватися постачальником "останньої надії" в особі ТОВ "ЕНЕРА СХІД", відповідно до статті 64 Закону.

Особливості постачання електричної енергії постачальником "останньої надії",  права та обов'язки постачальника "останньої надії" наведено відповідно у пунктах 3.4 та 5.4 Правил роздрібного ринку електричної енергії.

Попереду ще декілька років наполегливої й відповідальної праці, які стануть ключовими в новій ері енергетики України. Підкреслимо, що процес зміни постачальника електричної енергії, перехід від ТОВ «Луганське енергетичне об’єднання» до ТОВ "ЕНЕРА СХІД", буде здійснюватись максимально комфортно для споживачів і не вплине на надійність електропостачання споживачам.

А саме – у визначений час всі споживачі отримають разом із рахунком за спожиту електричну енергію типову Заяву-приєднання до умов договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг (ТОВ "ЕНЕРА СХІД"). Після підписання цієї заяви або ж оплати рахунку за спожиту електричну енергію, споживачі є такими, що приєдналися до публічного договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг (ТОВ "ЕНЕРА СХІД").

Слідкуйте за новинами на нашому сайті, щоб бути в курсі реформи у енергетичній сфері. Ми будемо регулярно інформувати Вас!

Нормативно-законодавчі акти щодо функціонування нового ринку електричної енергії знаходяться на сайті ТОВ "ЕНЕРА СХІД" - http://lg.enera.ua/:

ЗАКОН УКРАЇНИ "Про ринок електричної енергії"

НКРЕКП, Постанова від 14.03.2018 № 312 "Про затвердження Правил роздрібного ринку електричної енергії"

НКРЕКП, Постанова від 14.03.2018 № 311 "Про затвердження Кодексу комерційного обліку електричної енергії"

НКРЕКП, Постанова від 14.03.2018 № 310 "Про затвердження Кодексу систем розподілу"

НКРЕКП, Постанова від 14.03.2018 № 309 "Про затвердження Кодексу системи передачі"

НКРЕКП, Постанова від 14.03.2018 № 308 "Про затвердження Правил ринку" на добу наперед" та внутрішньодобового ринку"

НКРЕКП, Постанова від 14.03.2018 № 307 "Про затвердження Правил ринку"

Вгору